Corinthian Yacht Club CYC Midwins 2013 Race 1; 1/19/2013 Corinthian Yacht Club
CYC Midwins 2013
Race 1; 1/19/2013

Multihull (PHRF ToT) Start A at 12:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 BRIDGERUNNER 4 SL33 Urs Rothacher -114 132108 01:11:08 01:46:03 00:00:00
2 2 MAS ROVER 7 Corsair F-31 Mark Eastham 9 140013 01:50:13 02:08:10 00:22:07
DNC: SMARTRECRUITERS (0); LIGHTSPEED 32R (1);
PHRF 1 (PHRF ToT) Start B at 12:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 HANA HO 77007 Santa Cruz 50 Mark Dowdy -6 134238 01:27:38 01:44:43 00:00:00
2 2 TAI KUAI 7676 RP44 Daniel Thielman -36 134101 01:26:01 01:48:47 00:04:04
3 3 DOUBLE TROUBLE 93204 J/125 Peter Krueger -12 134758 01:32:58 01:52:19 00:07:36
4 4 WHIPLASH 38100 MC 38 Donald Payan -27 134603 01:31:03 01:53:10 00:08:27
5 5 DECEPTION 97263 Santa Cruz 50 Bill Helvestine -6 135134 01:36:34 01:55:23 00:10:40
6 6 ASTRA 40079 Farr40 Mary Coleman 9 135451 01:39:51 01:56:06 00:11:23
7 7 RACER X 6X Farr 36 OD Gary Redelberger 9 135547 01:40:47 01:57:11 00:12:28
8 8 WICKED 5 Farr 36 Richard Courcier 9 135932 01:44:32 02:01:33 00:16:50
9 9 WAR BODACIOUS 2 Farr 36 Clauser Howe 9 135933 01:44:33 02:01:34 00:16:51
10 10 EMILY CARR 49211 SC50 Raymond Minehan -6 135800 01:43:00 02:03:04 00:18:21
DNC: BODACIOUS+ (48005);
PHRF 2 (PHRF ToT) Start C at 12:30
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 TOPZY TURVY 111039 J/111 Warren Konkel 36 140218 01:32:18 01:42:23 00:00:00
2 2 TRUNK MONKEY 630 Farr 30 Skip McCormack 54 140913 01:39:13 01:46:46 00:04:23
3 3 OHANA 38023 beneteau 45f5 Steve Hocking 63 141210 01:42:10 01:48:20 00:05:57
4 4 PEREGRINE 25487 J/120 David Halliwill 45 141019 01:40:19 01:49:35 00:07:12
5 5 HAWKEYE 50444 IMX-38 Frank Morrow 66 141402 01:44:02 01:49:47 00:07:24
6 6 SAPPHIRE 38008 Synergy 1000 David Rasmussen 42 141008 01:40:08 01:49:57 00:07:34
7 7 QUIVER 28669 N/M 36 Mod Jeff McCord 45 141103 01:41:03 01:50:23 00:08:00
8 8 JEANNETTE 40646 Frers 40 Henry King 63 141415 01:44:15 01:50:33 00:08:10
9 9 TIBURON 38042 santa curz 37 steve stroub 27 141122 01:41:22 01:54:11 00:11:48
10 10 TUPELO HONEY 28908 Elan 40 Gerard Sheridan 69 141908 01:49:08 01:54:36 00:12:13
11 11 ALPHA PUPPY (spare hull) 3501a 1D35 Alex Farrell 30 141326 01:43:26 01:55:55 00:13:32
12 12 WILLOW 38300 Centurion 40s Bob Braid 69 142026 01:50:26 01:55:58 00:13:35
13 13 ENCORE 3632 Sydney 36 CR Wayne Koide 57 141956 01:49:56 01:57:43 00:15:20
14 14 SUNSAIL 1003 1003 Sunsail Benneteau F40 Travis Lund 42 141723 01:47:23 01:57:54 00:15:31
15 15 RAGTIME 50090 J/90 Trygve (Trig) Liljestrand 48 142112 01:51:12 02:00:52 00:18:29
16 16 CHANCE 39528 Farr 395 Stan Hales 24 142515 01:55:15 02:10:31 00:28:08
J/105 (PHRF ToT) Start D at 12:35
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 LULU 400 J/105 Don Wieneke 78 141853 01:43:53 01:47:31 00:00:00
2 2 JOYRIDE 31 J/105 Bill Hoehler 78 142007 01:45:07 01:48:48 00:01:17
3 3 CAL MARITIME 152 J-105 Matthew Van Rensselear 78 142124 01:46:24 01:50:08 00:02:37
4 4 NIMBUS 468 J/105 Neil Gibbs 78 142415 01:49:15 01:53:05 00:05:34
5 5 NIRVANA 342 J/105 David Gross 78 142559 01:50:59 01:54:52 00:07:21
6 6 SHELOVESIT 183 J/105 johnson stucky 78 144138 02:06:38 02:11:04 00:23:33
DNC: WIANNO (181);
Non-Spin A (PHRF ToT) Start E at 12:40
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 Q 28901 Schumacher 40 Daysailer Glenn Isaacson 54 141712 01:37:12 01:44:36 00:00:00
2 2 FREEDOM 18230 Worth 40 Jib Martens 96 143031 01:50:31 01:51:12 00:06:36
3 3 MIN FLICKA 38028 Hanse 370 Magnus Julle Le`Vicki 102 143431 01:54:31 01:54:10 00:09:34
4 4 QE3 8049 Tartan 10 Perot Janson 126 144259 02:02:59 01:58:15 00:13:39
5 5 FOX SEA 8946 C&C 40 Gary and Loni Fox 93 143723 01:57:23 01:58:40 00:14:04
6 6 GANESHA 28862 Sabre 36 Tom Bauch 111 144248 02:02:48 02:00:45 00:16:09
7 7 HARP 18003 Catalina 38 Mike Mannix 117 144730 02:07:30 02:04:15 00:19:39
8 8 SEAGHOST 68222 Beneteau First 42 Ron Roberts 90 144221 02:02:21 02:04:16 00:19:40
9 9 VENTO 40841 Swan 391 Michael Malaga 99 145322 02:13:22 02:13:34 00:28:58
DNC: SEAYA (252);
PHRF 3 (PHRF ToT) Start F at 12:45
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SWEET OKOLE 29000 Farr 36 Dean Treadway 84 142828 01:43:28 01:46:05 00:00:00
2 2 JARLEN 28528 J/35 Robert Bloom 72 143014 01:45:14 01:49:58 00:03:53
3 3 STEWBALL 18278 Express 37 Bob Harford 72 143220 01:47:20 01:52:10 00:06:05
4 4 ANOTHER GIRL XX (20) Alerion Express 38 Cinde Lou Delmas 90 143713 01:52:13 01:53:58 00:07:53
5 5 GOLDEN MOON 18488 Express 37 Kame Richards 72 143438 01:49:38 01:54:34 00:08:29
6 6 BALEINEAU 42147 Olson 34 Charlie Brochard 105 144125 01:56:25 01:55:32 00:09:27
7 7 SIR LEANSALOT 161 Hunter 40 Tom Lueck 105 144159 01:56:59 01:56:05 00:10:00
8 8 AVION 30345 Bianca 414 Tom Abbott 81 143854 01:53:54 01:57:20 00:11:15
9 9 AHI 30980 Santana 35 Andy Newell 114 144503 02:00:03 01:57:31 00:11:26
10 10 SWEET GRAPES 19 Ericson 36RH Alan Orr 108 144525 02:00:25 01:58:57 00:12:52
11 11 SCOOTS 6A Alerion 38 Charles Shupack 93 144647 02:01:47 02:03:07 00:17:02
12 12 ARIADNE 28596 Beneteau 36.7 Tristan Ruhland 81 144451 01:59:51 02:03:28 00:17:23
13 13 ESCAPADE 18051 Express 37 Nick Schmidt 72 144318 01:58:18 02:03:38 00:17:33
14 14 RAZZBERRIES 97479 Olson 34 Bruce Nesbit 99 144832 02:03:32 02:03:43 00:17:38
15 15 PEGASUS 28390 J/35 Marc Sykes 72 144343 01:58:43 02:04:04 00:17:59
16 16 NOTHING VENTURED 248 Melges 24 duane yoslov 84 144721 02:02:21 02:05:26 00:19:21
17 17 SEVENTY 30 J/70 Harper and Russell 111 145254 02:07:54 02:05:46 00:19:41
DNC: YUCCA (8526); RUM TUM TUGGER (39);
PHRF 4 (PHRF ToT) Start G at 12:55
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 UNO 28632 Wyliecat 30 Brendan Meyer 129 140657 01:11:57 01:08:53 00:00:00
2 2 SHENANIGANS 67 Express 27 Nick Gibbens 129 140923 01:14:23 01:11:12 00:02:19
3 3 ARCADIA 3113 custom Mull/Nash Gordie Nash 135 141441 01:19:41 01:15:37 00:06:44
4 4 JET LAG 1130 Catalina 34.5 Torin Knorr 144 141923 01:24:23 01:19:02 00:10:09
TIE 5.5 WHITE-JACKET 901 Etchells John Sutak 120 141905 01:24:05 01:21:34 00:12:41
TIE 5.5 KELIKA 28815 Hunter 33.5 Mike Weaver 150 142250 01:27:50 01:21:34 00:12:41
7 7 AZYXXI 51965 Swan 38 Frederick Feied 123 142249 01:27:49 01:24:49 00:15:56
8 8 ASTRAEA 28389 Ericson 38 Joy Brahmst 123 142352 01:28:52 01:25:50 00:16:57
9 9 QUILA 18723 Santa Cruz 27 John Dillow 141 143120 01:36:20 01:30:37 00:21:44
10 10 ULTIMATE CYPHER 38069 Hunter 410 Spencer Nassar 123 144444 01:49:44 01:45:59 00:37:06
DNC: LUNA SEA (420);
Express 27 (PHRF ToT) Start H at 13:00
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 DESPERADO 77539 Express 27 Mike Bruzzone 129 141919 01:19:19 01:15:56 00:00:00
2 2 MAHNA MAHNA 18433 Express 27 David Carrel 129 142234 01:22:34 01:19:02 00:03:06
3 3 SIMBA 87275 Express 27 Karl Belgum 129 143155 01:31:55 01:27:59 00:12:03
4 4 MOONLIGHT 28059 Express 27 Jim Gibbs 129 144746 01:47:46 01:43:10 00:27:14
DNC: SUMMER PALACE (85);
SF Bay 30s (PHRF ToT) Start J at 13:05
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 SHAMELESS 18480 Schumacher 30 George Ellison 123 142315 01:18:15 01:15:35 00:00:00
2 2 WIND SPEED 39963 J/30 Tony Castruccio 141 142625 01:21:25 01:16:35 00:01:00
3 3 SONATA 33685 Laser 28 Jonathan Shinn 135 142728 01:22:28 01:18:15 00:02:40
4 4 HEART OF GOLD 41327 Olson 911 S Joan Byrne 126 142814 01:23:14 01:20:02 00:04:27
5 5 STINK EYE 33562 Laser 28 Christine Weaver 129 143127 01:26:27 01:22:45 00:07:10
6 6 WAHOO 87304 Capo 30 Walter George 120 143221 01:27:21 01:24:45 00:09:10
DNC: TOY BOX (87324);
Non-Spin B (PHRF ToT) Start K at 13:10
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 INVICTUS H1234 Hinckley Bermuda-40 Andy Goldberg 159 143823 01:28:23 01:21:02 00:00:00
2 2 FRENCH KISS 28713 Beneteau 350 Dave Borton 147 143710 01:27:10 01:21:17 00:00:15
3 3 SURPRISE 1691 Catalina 34 Peter Birnbaum 147 143720 01:27:20 01:21:27 00:00:25
4 4 KIRA 28999 Cal 33 Jim Erskine 132 143800 01:28:00 01:23:52 00:02:50
5 5 AMANDLA 796 Catalina 34 Kurt Magdanz 147 144621 01:36:21 01:29:51 00:08:49
6 6 ZINGARA 484 Islander 36 Steve and Jocelyn Swanson 150 144657 01:36:57 01:30:02 00:09:00
7 7 SPIRIT 275 Alerion Julia Yost 150 144935 01:39:35 01:32:28 00:11:26
8 8 BELLE AMIE 51111 Hunter 356 Dale Weibel 147 144952 01:39:52 01:33:08 00:12:06
9 9 ISLE OF SKYE 6T Tartan 33 Jeff McQueen 159 145429 01:44:29 01:35:47 00:14:45
10 10 WINDHOVER 47126 Pearson 10M John Dodge 147 145642 01:46:42 01:39:30 00:18:28
DNC: KNOTT INN (5858); MELTEMI TOO (8232);
PHRF 5 (PHRF ToT) Start Q at 13:15
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 FJAER 86 IOD Mark / Rich Pearce 156 135928 00:44:28 00:40:56 00:00:00
2 2 BOLERO 103 IOD Richard / Mark Pearce 156 140043 00:45:43 00:42:05 00:01:09
3 3 SIENTO EL VIENTO 38311 C&C 29-1 Ian Matthew 174 140517 00:50:17 00:45:09 00:04:13
4 4 BAGHEERA 35 5.5 meter Peter Szasz 186 140800 00:53:00 00:46:48 00:05:52
5 5 GYPSY LADY 7507 Cal 34 Mk 1 Val Clayton 174 140721 00:52:21 00:47:00 00:06:04
6 6 YOUNGSTER 82 IOD Ron Young 156 140630 00:51:30 00:47:25 00:06:29
7 7 RENAISSANCE 1015 Targa 10.1 Mary SwiftSwan 162 141509 01:00:09 00:54:55 00:13:59
8 8 MOJO 41 RANGER 33 PAUL WEISMANN 159 142441 01:09:41 01:03:53 00:22:57
Non-Spin C (PHRF ToT) Start R at 13:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 MERITIME 276 C&C 30 Gary Proctor 180 140856 00:48:56 00:43:34 00:00:00
2 2 PATIENCE 37987 Ranger 23T john baier 210 141111 00:51:11 00:43:47 00:00:13
3 3 PHOENIX 668 Catalina 320 wk Jon Rolien 168 140948 00:49:48 00:45:05 00:01:31
4 4 SUPERCAL 226 Harbor 20 John Colver 210 141326 00:53:26 00:45:42 00:02:08
5 5 MAXINE 43 Yankee 30 Stephen Spoja 186 141151 00:51:51 00:45:47 00:02:13
6 6 GERONIMO 198 Lancer 30 Mark 5 Michael Campbell 198 142347 01:03:47 00:55:26 00:11:52
7 7 WILLIN 38049 Catalina 30 Mark Tishler 186 142436 01:04:36 00:57:03 00:13:29
DNF: GANNET (114);
DNC: KNARRLY BOO (99);
Cal 20 (PHRF ToT) Start R at 13:20
Place (Points) Name Sail No Type Skipper Rating Finished Elapsed Corrected Behind
1 1 CAN O WHOOPASS 624 Cal 20 Richard vonEhrenkrook 273 140925 00:49:25 00:39:02 00:00:00
2 2 JUST/EM C1234 Cal 20 Ted Goldbeck 273 140936 00:49:36 00:39:10 00:00:08
3 3 RACCOON 8008 Cal 20 Jim Snow 273 141602 00:56:02 00:44:15 00:05:13
4 4 COYOTE 4161 Cal 20 Dave Gardner 273 141851 00:58:51 00:46:29 00:07:27
_______ _____ARR - the Advanced Race Reporter_____ ________